İnsanları Anlamak

İNSANLARI ANLAMAK

 

Çoğu insan, anlaşılamamaktan şikayet edip durur, anlatmak istediklerini dile getirdim sanır ama çoğu zaman da yanılır. Bence anlaşılamamadaki en büyük problem kendini doğru ifade edememektir beni anlamıyor diye düşünmek değildir.

 

İnsanların hepsi farklı huy ve özelliklere sahiptir huylarımızı, özelliklerimizi ve düşüncelerimizi genelde içinde yaşamış olduğumuz toplum, kültür ve din önemli ölçüde değiştirse de hiçbir zaman kendimizle aynı özellik, huy ve düşüncede birisini bulmamız mümkün olamamaktadır. İnsanların sevinçli, mutlu, kararlı, üzgün, mutsuz gibi birçok halleri de vardır genelde üzgünken mutlu olmak isteriz ama mutluyken üzgün olmak istemeyiz mutluluk hep kalsın isteriz. Bence mutlu olmanın birinci kuralı, öncelikle mutsuz olmaktır ki mutluluğun kıymeti bilinsin.

 

Toplum olarak çokça doğru bildiğimiz yanlışlarda var aslında örneğin; Birisi üzgünken onun yanında olup teselli vermemiz gibi yaptığımız güzel bir şey gibi gözükse de aslında kişinin hayatı öğrenmesini kısıtlıyor ve güçlü olmasını, mücadele etmesi gerektiğini, hayatın kolay olmadığını öğrenmesini engelliyoruz bir nevi iyilik yerine kötülük etmiş oluyoruz.

 

Acıların zamanla geçtiğini her acının gelecekte düzeleceğini düşüyoruz ama bence acılar zamanla geçmiş olmuyor yerine yeni acılar gelince o meşgaleyle eskilere ara veriliyor.

 

Aslında her insan içinde derin duygular, kimseye anlatamadığı saklı sırlar saklar ve her defasında birilerine anlatma isteği duyar bence kendi en büyük yanlışlardan birini de burada birilerine anlatma isteğinde yapıyor sır saklama konusunda eksik olduğunu gösterip kendini zor durumda bırakmasına sebep oluyor.

 

Hepimiz her insanın farklı düşünce yapısını, farklı görüşte olduğunu ve ayrı özelliklere sahip olduğunu biliyoruz ama gene de hep birilerini kendimize benzetme ihtiyacı duyuyoruz hatta bu durumu o kadar benimsenmiş ki astroloji burçları diye aynı ay ve günde doğanların aynı özellikleri olacağını bile düşüyoruz.

 

Bence insanları anlamak ve doğru yaklaşımlarda bulunabilmek için empati kurmamız gerekir ki böylece daha doğru kararlar verip insanlarla etkili bir iletişim kurabilelim.

Write a Reply or Comment

Your email address will not be published.